Pszczoły nie dość, że są niezwykle interesującymi owadami, są również nad wyraz zorganizowane. Tworzoną przez nie społeczność nazywamy pszczelą rodziną, która składa się z królowej pszczół, trutni oraz robotnic będących najliczniejszymi mieszkankami ula. Jak długo żyją pszczoły w dużej mierze zależy od tego, jakie role pełnią w ulu oraz jakie zadania wykonują.

Ile żyje królowa pszczół? 

Najważniejszą pszczołą w ulu jest królowa-matka, która jako jedyna w całej pszczelej rodzinie pełni funkcje rozrodcze. Oznacza to, że tylko ona może składać jajeczka, z których następnie powstają robotnice, trutnie i królowe. W każdej kolonii znajduje się tylko jedna królowa, której długość życia wynosi od trzech do pięciu lat. Przez cały ten okres królowa znajduje się w ulu, z którego wylatuje tylko raz na tak zwany lot godowy, podczas którego dochodzi do jej zapłodnienia. Matka opuszcza ul w momencie, gdy jest on przepełniony, a robotnice przestają wyczuwać wydzielane przez nią feromony i zaczynają tworzyć nową królową. Po narodzinach nowa matka toczy walkę ze starą, w wyniku której przegrana musi opuścić ul.

Ile żyje pszczoła robotnica?

Robotnice, czyli samice to najliczniejsza i najbardziej pracowita grupa pszczół znajdująca się w ulu. Długość życia pszczół robotnic zależy od okresu w jakim się urodziły oraz od trudności zadań jakie wykonują. Robotnice urodzone w okresie wiosenno-letnim zwykle dożywają około 38 dni, co związane jest z niebezpieczeństwem, na jakie narażone są poza ulem. To one właśnie wykonują najcięższe prace – zbierają pyłek, nektar oraz wodę. Pszczoły robotnice, które urodziły się pod koniec okresu letniego mogą dożyć nawet do 6-8 miesięcy, co wiąże się z dobiegającym końca sezonem, podczas którego tylko doświadczone pszczoły mogą pracować jako zbieraczki. Do zadań młodych należy natomiast wychowanie czerwiu. Dlatego też większość czasu spędzają one w ulu, co powoduje wydłużenie długości ich życia.

Ile żyje truteń? 

Truteń to samiec pszczoły miodnej. Długość jego życia jest stosunkowo krótka, ponieważ maksymalnie dożywa on około 3 miesięcy. Wynika to roli, jaką trutnie pełnią w ulu. Icjedynym zadaniem jest zapłodnienie królowej podczas lotu godowego, z którego już nie wracają. W momencie, w którym truteń umieszcza swoje żądło z nasieniem w odwłoku królowej umiera, ponieważ brak żądła oznacza dla niego natychmiastową śmierć. Trutnie, którnie zapłodnią królowej, żyją w uldo czasu, gdy zostaną przepędzone przez pszczoły robotnice. Wtedy ich jedyną szansą na przeżycie jest znalezienie innego ula, w którym byłyby potrzebne.